Хронический афтозный стоматит

Хронический афтозный стоматит

 

Виразковий (афтозний) стоматит - це захворювання з яскравою клінічною картиною, що призводить до утруднення прийому їжі. Несвоєчасне лікування переходить в хронічну складно виліковну форму, що значно знижує якість життя. Існує кілька видів захворювання, що потребують диференційного підходу до лікування. У зв'язку з цим лікування проводиться під контролем лікаря.

Відмітною ознакою захворювання є ураження слизових оболонок порожнини рота з утворенням афт, мають різну форму і розміри. Поява афт у роті носить відокремлений або груповий характер і вражає великі ділянки слизових оболонок.

Локалізація афт зазвичай припадає на передню частину порожнини рота, на внутрішню сторону губ, щік. Ці ділянки найбільш схильні до пошкоджень, тертя і ненавмисних укусів. Рідше зустрічається стоматит на язику. Патологія може протікати з невеликим підвищенням температури, загальним нездужанням. Тривалість захворювання варіює від 7 до 12 днів.

Виразки в порожнині рота мають круглу форму, що нагадують ерозії з білястим або сірим нальотом і з яскравою оболонкою червоного кольору. Діаметр ран не більше 1 см. При легкій формі захворювання ротової порожнини спостерігається 1 афта, при важкій – більше 3. При дотику до ураженої ділянки, людина відчуває дискомфорт і гострий біль, з цієї причини прийом їжі різко ускладнюється.

Точний механізм появи цього захворювання не встановлено, але виявлено два фактори, що стимулюють розвиток стоматиту: аутоімунні порушення в організмі і дію патогенних мікроорганізмів.

Велику роль у розвитку стоматиту грає:

• Нераціональне харчування;

• Порушення режиму праці та відпочинку;

• Куріння, покусування внутрішньої поверхні щік;

• Дефіцит вітаміну Д;

• Порушення роботи ШКТ;

• Неконтрольований прийом антибіотиків, нестероїдів;

• Застосування засобів для гігієни ротової порожнини з агресивним хімічним складом.

Заразність захворювання напряму залежить від етіології виразкового стоматиту. При вірусній, інфекційній та грибковій причині захворювання легко передається від людини до людини через предмети домашнього ужитку. Інфекційним і вірусним типом стоматиту також можна заразитися повітряно-крапельним шляхом.

Симптоматика захворювання варіює в залежності від етапу його прогресування. На початковому етапі відбувається запалення лімфатичних вузлів, слабкість, підвищення температури. Далі йде почервоніння слизових рота і поява на них виразок розміром до 5 мм. По мірі розвитку захворювання афти покриваються шаром жовтого або сірого кольору. Гіпертермія і загальне нездужання зберігаються.

На фінальному етапі захворювання відбувається згасання почуття печіння і свербіжу в роті. Наприкінці гострої стадії стан приходить в норму, рани не залишають рубців (виняток становить деформуюча форма).

Дана проблема потребує лікування під контролем лікаря, так як існує ризик переходу в хронічну форму, що характеризується набряком слизових оболонок з блідим відтінком. Ерозії вражають внутрішню сторону щік, зачіпають під'язикову область і губи, рідко небо і язик. При значному ураженні виразки виступають над поверхнею.

При хронічному перебігу, захворювання протікає з періодами ремісії і частими загостреннями до 2 тижнів. Без кваліфікованої допомоги, виразки зачіпають більш глибокі шари порожнини рота. Рани можуть кровоточити, завдаючи великого дискомфорту. Небезпека полягає в можливому інфікуванні і подальшому ускладненню. Також глибокі виразки залишають рубці які не проходять.  

Лікування афтозного стоматиту проходить комплексно під наглядом фахівця. Терапія проводиться навіть після згасання видимих ознак недуги для запобігання рецидиву захворювання та хронізації процесу.

Місцеву обробку слизової рота проводять антибактеріальними і протизапальними засобами залежно від виду і тяжкості афтозного стоматиту. При повторному прояві захворювання лікування проводять антибактеріальними засобами. Регенеруючу терапію починають  після зникнення ран. На період лікування дотримуються щадної дієти з виключенням продуктів з різким смаком. Також рекомендується часте полоскання порожнини рота засобами з антисептичною дією. Такою властивістю володіє САНДРІН - висококонцентрований екстракт. Дубильні речовини, що входять до складу засобу денатурують протоплазматичні і мембранні білки патогенних мікроорганізмів, порушуючи їх дихання і засвоєння кисню, що призводить до загибелі патогенів. 10-15 крапель розчиняють у 50 мл води і проводять полоскання 30 сек два рази в день. Застосування засобу САНДРІН значно підвищує ефективність лікування афтозного стоматиту.

Заказать сейчас